Age of Empires 2

Age of Empires 2

Producent: Forgotten Empires, Ensemble Studios, Hidden Paths
Data premiery:

Age of Empires 2 (oryginalnie Age of Empires 2: The Age of Kings) to druga część bardzo popularnej serii gier RTS. Została wyprodukowana przez Ensemble Studios i wydana przez Microsoft w 1999 roku. Gra doczekała się rozszerzenia Age of Empires II: The Conquerors. 7 kwietnia 2013 roku ujrzała światło dzienne reedycja tytułu - Age of Empires 2: HD Edition, studia Hidden Path Entertainment, która polepszyła warstwę wizualną. W ciągu kolejnych lat doszły do niej kolejne dodatki: The Forgotten, The African Kingdoms i Rise of the Rajas. W 2019, dzięki firmie Forgotten Empires, gra otrzymała następną iterację w postaci Age of Empires 2: Definitve Edition z różnymi udoskonaleniami.

Gra oferuje tryb dla pojedynczego gracz, w tym:

  • kampanie
  • potyczki z AI
  • scenariusze społeczności

Zawarty tryb multiplayer udostępnia:

  • gry szybkie
  • gry rankingowe i ranking
  • gry customowe
  • modyfikacje
  • klany

Rozgrywka w Age of Empires 2 wygląda następująco. Gracz rozpoczyna z głównym budynkiem (tzw. Town Center), kilkoma robotnikami i zwiadowcą. Cel grającego różni się w zależności od scenariusza. Najczęściej wymaga to zbudowania bazy i zrekrutowania armii. Do tego potrzebne są surowce, których w grze znajdziemy 4 rodzaje: jedzenie, drewno, złoto, kamień. Pozyskamy je za pomocą mieszkańców, spełniających także rolę budowniczych konstrukcji. Armie składają się z rozmaitych jednostek posiadających zalety  jak i wady, co zmusza do dostosowywania strategii w zależności od sytuacji.

Charakterystycznym elementem rozgrywki w Age of Empires są wieki. W drugiej części serii wybraną cywilizację możemy pokierować przez kolejne ery: wieki ciemne, wiek feudalny, wiek zamków, wiek imperialny.

W odróżnieniu od poprzedniej odsłony, klasyczną potyczkę można wygrać przez zbudowanie Cudu, budynku dostępnego w ostatniej erze, kosztującego dużą liczbę surowców.
Age of Empires 2 oferuje dużą liczbę kampani, w których prowadzimy dany naród/frakcję przez różne okresy w średniowieczu. Najczęściej fabuła dotyczy historycznej postaci.